Ekşi Duyuruda görmek isterim ki ...

Modlog

Hangi moderatörün, ne zaman, ne sebeple, kimin cevabını, sorusunu sildiğini görebilelim, itiraz / şikayet hakkımız olsun.

9 votes
Vote
Sign in
(thinking…)
Sign in with: Facebook Google
Signed in as (Sign out)
You have left! (?) (thinking…)
Bonjurkes shared this idea  ·   ·  Flag idea as inappropriate…  ·  Admin →

8 comments

Sign in
(thinking…)
Sign in with: Facebook Google
Signed in as (Sign out)
Submitting...
 • jangara - commented  ·   ·  Flag as inappropriate

  Loglar kullanıcıya açılıp da "sebep" ve "silen kişi" belirtildiği anda moderasyona deli gibi mesaj ve isyan yağacak. En çok kullanılan sebep de "Soruya cevap değil..." olacağı için, özellikle internet kullanıcılarından gelen "Teşekkür etmiştim, niye sildiniz?!" benzeri tepkiler moderasyonu kısa sürede bezdirecek.

  Bu yüzden, gerçekten moderasyonun hatası sonucu silinen soru/cevaplarda, mağdur olan kullanıcıların şikayetleri arada kaynayabilir. Veya yanıt bekleme süresi artabilir.

  Öneri 1: Sebep belirtilse bile silen mod'un ismi kullanıcıya gösterilmesin. Şikayetler de bir havuzda biriktirilip moderasyon tarafından rastgele cevaplansın. En azından iş yükü bir nebze eşit dağılmış olur.

  Öneri 2: "Soruya cevap değil..." nedeniyle silinen cevaplar, arka arkaya açılan aynı sorular vs. basit hata içerdikleri için, silindiklerinde moderatör ismi belirtilmesin. Bu tür kullanıcılar duyuru açıp da çemkirirse gereken cevap diğerlerince veriliyor zaten ibret-i alem için.

  Öneri 3: Moderasyon genişletilsin? (aynştayn)

  Öneri 4: Başarılı gammazlardan bir ara birim oluşturulsun. Bu gammazlar, Öneri 1'deki havuza erişip cevap atabilsin veya kendi ispiyonları silindiğinde cevabını da yazabilsinler.

 • jesterdvine commented  ·   ·  Flag as inappropriate

  Nasıl ki sözlükte iyi kötü bir modlog var, burada da olsun. Hatta sözlükte olmasaydı bile, insanlar burada zaman da geçirmeyi sevdiği için, daha açık bir yönetim şukela olurdu.

 • Bonjurkes commented  ·   ·  Flag as inappropriate

  Öbür türlü userlar duyuru açıp neden benim cevabımı sildiniz diye olay çıkartıyor, öyle olması daha mı mantıklı? Userlar cevapları/duyurularının neden silindiğini bilse ona göre davranacaklardır, şimdi benim cevabım silinmiş, neden silinmiş, kim silmiş gibi konularda hiçbir fikrim yok.

  Zaten olay, keyfi olarak cevabımı/duyurumu silinmesi değil, öyle bir mevzu da var tabi ama, kısaca olay userların bilgilendirilmesi

 • Bonjurkes commented  ·   ·  Flag as inappropriate

  Kaynaklar derken? databasede yeni bir tablo ya da sütun açıp yanlarına canned response silinme nedenlerinden birini ekletmek (id ye göre) sor olmasa gerek.

  İtiraz ve şikayet için uğraşılacağını sanmıyorum demişsin ama millet direk duyuru açıp tonla laf ediyor modlara, neden duyurum ve cevabım silindi diye, gayet önemli bir durum bence

Feedback and Knowledge Base